1962-1963 Eğitim Öğretim Yılı Kompozisyon Yarışması “MANADA ATATÜRK” Güven Göktan İstanbul Alman Lisesi Sınıf VI-B

 

Bazı insanlar vardır ki, bunlar fani bir yaratık olmaktan çıkar, ölümsüzleşirler. Bu ne demektir? Bir insanın ölümünden senelerce sonra büyük toplulukların kalbinde, amaç olarak, sembol olarak yaşayabilmesi, normal ölçülerin çok üstünde olması demektir. Kant, dahiyi; “kuralların üstüne çıkarak orijinal ve misal olacak bir eser yaratandır” diye tarif eder. Toplum hayatının ve ilmin birçok alanlarında gördüğümüz dahiler, yine bir şahıs olarak kalmakta, adları ait oldukları sahalarda geçmektedir. Atatürk’ü onlardan ayıran nedir? Bugün Atatürk dediğimiz zaman istibdata karşı koymuş bir hürriyet aşığı, Türk egemenlik savaşını başarıyla idare etmiş bir komutan, veya genç Türkiye Cumhuriyetini ileri hamlelere götürmüş olgun bir devlet adamı mıdır aklımıza gelen ? Evet Atatürk bunların hepsidir. Fakat bunlar onun fani hayatının safhalarıdır ki, Atatürk’ü Bir şahıs olmaktan ileri götüremezler. Yaşamış, başarı kazanmış bir şahıs. Tarihte eşine rastlanması mümkün olan, çevresinin üstüne çıkabilmiş insanlardan biri. Evet, Atatürk sadece bu olsaydı, onun bir Napolyon’dan bir Atilla’dan farkı kalmayacak, sadece tarih kitaplarının sayfaları arasında yaşayacaktı. Halbuki artık bugün onu zorla yanlız o tarih kitaplarının arasına saklamak örtmek kapatmak istesek bile başaramayız. Çünkü, artık Atatürk bir şahıs olmaktan çıkmış, bir düşünce olmuştur. Düşüncelerin ise önüne geçilmez. Atatürk bugün artık bir ülküdür, bir özlemdir. Hatta onu artık kendimize bile mal edemeyiz. “Düşünce Atatürk,” onu benimseyen herkesin içinde yaşayacaktır.

Atatürk’ün özelliği seneler geçtikçe anlaşılacaktır. Bugün ki kuşak hala onun “kişiliğine” bağlıdır ki, bu ta pek tabidir. Türk milleti, her yönden örnek insan tanıdığı Ata’yı hala madde olarak görmekte ve istemektedir. Çok kereler olmuştur ki, onun ölümünden sonra doğmuş olmama hayıflanmış, içim onu görmek isteğiyle dolmuştur. Bu duyguyu diğer yaşıtlarımın da bir an gelip aynı şekilde hissetmiş olduklarına eminim. fakat bu bizim ilkel insan tarafımızdır. Manada Atatürk artık maddi Atatürk’ün üstündedir. bizimle beraber ve bizden sonra yaşayacak, geleceğin yollarını çizmemize yardım edecek olan manevi Atatürk’tür.

Atatürk artık “uzak yarınların insanıdır” ölümünden sonra bağımsız sayısı 60’tan 110’a çıkmıştır. yeni bağımsızlıklarına kavuşan bir çok ülkelerin mücadele sembolü Atatürk olmuştur. Hint, Pakistan, Tunus, Fas,Cezayir milliyetçilerinin ceplerinde Atatürk’ün resimlerini taşımaları, manada Atatürk’ü ne güzel tanıtmaktadır. Onlar Atatürk’ün resimlerini Türk milletinin kurtarıcısı olduğu için değil, İlk defa Atatürk, azmin ve isteğin en zor şartlar içinde bile başarıya ulaşacağını, bağımsızlık savaşının mutlaka olumlu şekilde sonuçlanacağını fiilen ispat ettiği için taşımaktadır. Onların ceplerinde bulundurdukları Atatürk resmi, Türk Milletinin baş kumandanı Mustafa Kemal değil, haklı mücadelenin sembolü olan Atatürk’tür.

Fakat manada Atatürk, bizim için sadece onun ülkülerini benimsemeyi değil, aynı zamanda yaşatmayı da ifade eder. zaten bir düşünceyi benimsemek, onu uygulamak ve savunmakla belli olur. Atatürk ilkelerini yaşatmak için ise, önce onları tanımak ve anlamak lazımdır. ödevimiz 10 Kasımlarda ağlamaklı ağıtlar söylemek, yıldan yıla sadece kasım aylarında Atatürk’ü hatırlayıp basmakalıp sözlerle, Ona karşı ödevimizi yaptığımızı sanmak değildir. Çünkü bu ” manada Atatürk” kavramının anlaşılmadığını gösterir.

Madem ki Atatürk bizim için bir yol gösterici, bir ışıktır, niçin onun gösterdiği bu yollarda geri kalmalı ? Niçin onun hayatı boyunca uygulamaya çalıştığı ve kendi ölümünden sonra bu ödevi bizlere bıraktığı ideallerini gerçekleştirmek yoluna gitmemeli ? Bunlar öyle ödevlerdir ki ,sonunda Türk Milleti olarak bizim refahımız, bizim iyiğilimiz bulunmaktadır. Atatürk ulusuna donuk kalıplar bırakmamış, gösterdiği yollar üzerinde zamanın şartlarına göre ilerlememizi istemiştir. Manada Atatürk, ideal Atatürk, herkesten önce Türk olarak bizim hedefimiz olacaktır. kendisi de bunu hepimizin tanıdığı şu sözleriyle ne güzel belirtmiştir. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” www.coğrafyasinifi.com

“1962-1963 Eğitim Öğretim Yılı Kompozisyon Yarışması “MANADA ATATÜRK” Güven Göktan İstanbul Alman Lisesi Sınıf VI-B” üzerine 3 yorum.

Bir cevap yazın